7.2.3. Методи забезпечення надiйностi ПЗ
Методи забезпечення надiйностi ПЗ подiляють на чотири групи:
• попередження помилок;
• виявлення помилок;
• виправлення помилок;
• стiйкiсть до помилок (забезпечення надiйностi ПЗ).
Кращий метод забезпечення надiйностi ПЗ полягає в тому, щоб не допускати появи помилок. У зв'язку з неможливiстю гарантувати вiдсутнiсть помилок у ПЗ основне значення у забезпеченнi надiйностi ПЗ мають методи, якi грунтуються на припущеннi, що помилки у ПЗ завжди є. Метод попередження помилок полягає в зменшеннi складностi ПЗ, полiпшеннi обмiну, пiдвищеннi точностi при переходi, усуненнi помилок на кожному кроцi.
Метод виявлення помилок грунтується на впровадженнi засобiв виявлення помилок в основне ПЗ.
Метод виправлення помилок грунтується на тому, що помилки ПЗ повиннi виправлятися самою системою. Виправлення помилок полягає в
59
замiнi "зiпсованого" програмного модуля справним (подiбно резервуванню апаратних засобiв) або у вiдновленнi зiпсованих помилками даних ПЗ.
Група методiв забезпечення надiйностi ПЗ (стiйкiсть до помилок) забезпечує працездатнiсть ПЗ за наявностi помилок. Цi методи подiляють на три пiдгрупи:
• метод динамiчної надлишковостi;
• метод вiдступу;
• метод iзоляцiї.
Метод динамiчної надлишковостi збiжний з методом апаратного мажо-рування. Недолiком цього методу є те, що всi однаковi програмнi модулi можуть однаково "помилятися", а розробити по-рiзному побудованi однотипнi програмнi модулi не завжди можна.
Метод вiдступу — це метод аварiйної зупинки, тобто коли в ПЗ виявляють помилку, то виконують особливий фрагмент програми, що забезпечує безаварiйне закiнчення всiх запрограмованих процесiв.
Метод iзоляцiї забезпечує живучiсть ПЗ за наявностi помилок, тобто вiдкликаються окремi вузли або канали системи з помилками у ПЗ.
Методи виявлення помилок, виправлення помилок та стiйкостi до помилок потребують додаткових функцiй вiд самого ПЗ. Методи виправлення помилок та стiйкостi до помилок орiєнтованi на пристрої i системи, що працюють у реальному масштабi часу. Метод iзоляцiї помилок, як правило, застосовують у поєднаннi з апаратними методами пiдвищення надiйностi.
Програмними засобами можна усунути вiдмови (помилки) не тiльки ПЗ, а й апаратних засобiв. Наприклад, збої у пристрої можна усунути не тiльки мажоруванням чи з допомогою коректуючих кодiв, а й поєднуючи з програмними методами, як от:
1) повторне виконання операцiй;
2) вiдновлення пам'ятi;
3) динамiчна змiна конфiгурацiї;
4) вiдновлення файлiв;
5) контрольна точка - рестарт;
6) реєстрацiя помилок.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 Наверх ↑